Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Myanmar západ slunce
MyanmarMyanmar
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Základní podmínky pro uplatnění českého zboží na trhu

 

8.1. Distribuční a prodejní kanály, využívání místních zástupců, další faktory ovlivňující prodej

S ohledem na asijské zvyklosti je možno jednoznačně doporučit využívání místních zástupců znalých místního prostředí pro prodej českého zboží. Partnerem českých firem mohou být státní i soukromé myanmarské firmy, společné podniky nebo společnosti se 100 %-ním vlastnictvím zahraničním subjektem.

České firmy se mohou dostat na místní trh také prostřednictvím českých firem, které otevřely v zemi reprezentační kancelář (nyní jen Transakta Myanmar Ltd.). Přímý dotaz na ministerstva či specializované organizace může rovněž zajistit požadované informace o potenciálních obchodních partnerech (viz přílohy).

8.2. Podmínky zaměstnávání cizinců a místních sil

Dodávky 7 investičních celků v 80. letech i jednotlivých strojů a zařízení (dieselgenerátory, transformátory apod.) vytvořily dobré povědomí o kvalitě českého zboží. Myanmar s ohledem na nízkou úroveň hospodářství  má zájem o zboží, které nemusí být na nejvyšší technické úrovni, ale které je především cenově přijatelné.

Všeobecné povědomí o české produkci a cenově přijatelná nabídka jsou tedy tím, co místní zástupci upřednostňují a co by mělo být výhodou při pronikání českého zboží na trh v Myanmaru. Zároveň je ale také třeba upozornit na opatření EU – viz kapitola 7.1. 

8.3. Podmínky pro zřízení kanceláře, reprezentace, společného podniku

Nová liberalizační opatření a zákon o zahraničních investicích (Foreign Investment Law) umožňují zahraničním firmám vlastnit 100% majetku firmy, zakládání společných podniků (zahraniční investor musí ve společném podniku vlastnit minimálně 35% splaceného kapitálu) a pronájem půdy.

Forma zapsání podniku může být vlastnictví, spoluvlastnictví, společnost s ručením omezeným (limited). Zapsání společností, které nezahrnují státní vlastnictví, je prováděno podle Myanmar Companies Act (zákon o podnicích), v případě, že v části společného podniku má být státní firma nebo jde o jinou formu spolupráce se státní firmou, provádí se zapsání podle zvláštních předpisů (Special Companies Act).

Zákon o zahraničních investicích zaručuje, že investice vložené v souladu s tímto zákonem nebudou znárodněny. Zároveň po ukončení aktivit zaručuje repatriaci podílu v podniku ve volné měně. Je dovolen transfer úspor zahraničních pracovníků.

Při zřizování a registraci firmy musí zahraniční partner předložit písemný návrh u Komise pro zahraniční investice (Foreign Investment Commission). Přiloženy musí být následující doklady:

  • předmět činnosti a finanční doklady mateřské firmy (účetní uzávěrka za poslední rok s auditem),
  • bankovní posouzení obchodního nebo podnikatelského záměru,
  • detailní kalkulace ekonomické oprávněnosti projektu, která zvlášť obsahuje údaje:
  • odhadovaný roční zisk,
  • odhadované roční příjmy ve volné měně nebo úspory a nároky ve volné měně,
  • předpokládanou dobu návratnosti investic, doba trvání podniku,
  • výhledy na vytváření nových pracovních míst,
  • výhledy na zvýšení národních (myanmarských ) příjmů,
  • jestliže jde o 100 % zahraniční účast, navíc nutno předložit návrh smlouvy se státní firmou, která zajistí hladký chod podniku v určité oblasti,
  • jestliže jde o společný podnik, navíc nutno předložit návrh smlouvy mezi zahraniční a místní firmou.

O právo k obchodování je nutno žádat na ministerstvu pro národní plánování a ekonomický rozvoj prostřednictvím Úřadu pro registraci firem (Companies Registration Office). Jestliže je předmětem podnikání nově registrované firmy zahraniční obchod, je nutno se registrovat jako dovozce či vývozce u úřadu pro registraci vývozu a dovozu (Export-Import Registration Office) při ministerstvu obchodu.

8.4. Požadavky na propagaci, marketing, reklamu (využití HSP)

Využití uvedených prostředků prodeje není na úrovni jako v Evropě nebo např. v Thajsku. Inzerce v místním tisku je možná, stejně jako reklamní šoty v TV.

Významné reklamní agentury:

Bates Myanmar
116(E) Sein Le Kantha, Kamayut P.O. Yangon
Tel/Fax: 951-526 647

Inya Marketing and Communications
174 First Floor, 35th Street, Kyauktada P.O. Yangon
Tel: 951 282 776, Fax: 951 667 115

JointCom Enterprise
75(A/B) Bo Yar Nyunt St., Dagon P.O. Yangon
Tel: 951 282 996, Fax: 951 297 804

8.5. Způsoby řešení obchodních sporů

Pro řešení obchodních sporů je využíván místní legislativní systém.

8.6. Režim zadávání veřejných zakázek

Velké projekty jsou publikovány v místním tisku. Vzhledem k velmi rozšířené korupci je však možnost úspěchu pro firmy, které nemají vše předem “ošetřené” prostřednictvím místního partnera, velmi malá.

8.7. Problémy a rizika místního trhu

Největším problémem současnosti je solventnost myanmarských obchodních partnerů. Myanmarským firmám se nedostává nejen volné měny, ale v posledním období i místní měny, t.j. kyatů.

Dalším problémem je již zmíněná korupce a systém vymáhání úplatků na různých úrovních.

8.8. Problematika ochrany duševního vlastnictví

Obvyklé jsou dokumentární způsoby platby (L/C, D/P atd.). Platební morálka souvisí s velkým nedostatkem finančních prostředků v zemi (volnoměnových i místní měny). V minulosti bývalo pravidlem, že pokud se myanmarská strana zavázala k určitým platbám, dostála zpravidla svých závazků. Nová situace ovšem přináší nové problémy a proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti.

8.9. Obvyklé platební podmínky, platební morálka

Platební morálka je v Myanmaru/Barmě na relativně dobré úrovni. Nicméně obdobně jako v dalších zemí JV Asie  je třeba být obezřetný a ověřit si věrohodnost a spolehlivost obchodních partnerů. V zájmu minimalizace rizik lze doporučit využití standardních bankovních instrumentů. Existuje několik specifik obchodování v M/B - především regulace, resp. sankce EU, dále pak vysoká míra korupce, politické i obchodní řízení země vojenskou juntou (spojené s nedostatkem volně směnitelných měn), přes značné nerostné bohatství patří M/B mezi nejchudší státy světa,.......

8.10. Významné veletrhy a výstavy v teritoriu

Každý rok probíhají v Yangonu zpravidla dvě velké veletržní akce – v květnu a prosinci. Podle dostupných informací však úroveň  výstav rok od roku klesá, především z důvodu slabého zájmu ze strany zahraničních firem. Vystavovatelé se v poslední době často potýkají se základními problémy souvisejícími s realizací výstav (celní odbavení exponátů je zdlouhavé a poznamenané byrokratickým přístupem místních orgánů, vybavení výstavních stánků neodpovídá světovým standardům, zajistit vodu a elektřinu na stánek není  pravidlem apod.). Žádný dlouhodobý plán propagačních akci neexistuje a tyto jsou v poslední době stále častěji organizovány „ad hoc“.


.