Asijská rozvojová banka předpovídá Barmě / Myanmaru optimistickou budoucnost

11. 9. 2012 | Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR

Asijská rozvojová banka zveřejnila svoji první oficiální zprávu o současném stavu Barmy / Myanmaru a jejích vyhlídkách. Zpráva konstatuje, že neblahé dědictví posledních dekád uvrhlo kdysi prosperující zemi na samotný chvost dynamicky se rozvíjejícího regionu jihovýchodní Asie. Zpráva přesto konstatuje, že s využitím potenciálu, který země má a s trvalým odhodláním pokračovat v již započatých reformách, by se Barma / Myanmar mohla do r. 2030 stát středně příjmovou zemí s zdvojnásobit HDP na hlavu.

Asijská rozvojová banka (Asia Development Bank, ADB), zveřejnila na konci srpna 2012 v Bangkoku zvláštní zprávu k Barmě/Myanmaru – Myanmar in Transition: Opportunities and Challenges.

Zpráva je prvním oficiálním výstupem ADB k Barmě / Myanmaru od zahájení reforem v r. 2011. Dokument konstatuje, že tuto zemi čekají velmi nelehké a rozsáhlé úkoly.

Podle zprávy se Barma / Myanmar stává nejrychleji rostoucí asijskou ekonomikou s průměrným ročním růstem HDP kolem 7 – 8 %. Do roku 2030 by se tak měla stát středně příjmovou zemí a její HDP na obyvatele by se mohlo až ztrojnásobit.

„Strategická poloha Barmy / Myanmaru, její bohaté přírodní zdroje a velmi početná pracovní síla ji předurčují k tomu, aby prosperovala v rámci dynamického ekonomického růstu Asie. Barma / Myanmar má všechny předpoklady aby se stala novou asijskou „vycházející hvězdou“, musí však ukázat pevné a trvalé odhodlání pokračovat v reformách“, konstatoval při prezentaci zprávy viceprezident ADB Stephen Groff.

Současný stav země je ovšem velmi zanedbaný. Před půlstoletím patřila tato „perla Asie“ k nejsilnějším ekonomikám regionu s dvojnásobným HDP na obyvatele oproti Thajsku. Dnes má však Barma / Myanmar nejnižší HDP na hlavu v celém ASEAN. Ve zprávě se uvádí, že pouze čtvrtina obyvatelstva má přístup k elektrické energii, pouze pětina silnic má zpevněné povrchy, nemluvě o dostupnosti a transparentnosti veřejných služeb. Každý čtvrtý občan Barmy / Myanmaru se nachází pod hranicí chudoby, přičemž 84% chudých lidí žije na venkově.

Zemědělství je klíčovým sektorem ekonomiky, které se podílí 36 % na HDP země, zaměstnává však víc než polovinu pracovní síly. Pouze necelých 20 % obdělávané půdy je zavlažováno. Přitom pouhé zavedení zavlažování a dalších moderních přístupů k zemědělství by mohlo dramaticky zvýšit výnosy i příjmy obyvatelstva.

Rozvoji podnikání, ať už drobného nebo středních podniků, brání zastaralý finanční systém a velmi omezený přístup k finančním zdrojům. Početnost komerčních bank na 1 000 km2 v Barmě / Myanmaru činí pouze 0,5, ve srovnání 7,0 ve Vietnamu, 11,6 v Thajsku nebo 22,7 na Filipínách.

Zpráva ADB proto zdůrazňuje naléhavou potřebu Barmy / Myanmaru rozšířit svoji ekonomickou základu nad rámec zemědělství a soustředit se na rozšíření výrobního sektoru a služeb. Právě zde leží potenciál pro vytváření dostatečných pracovních příležitostí pro mladou a stále se zvětšující městskou populaci.

Zpráva dále analyzuje obrovskou nerovnováhu po celé zemí jak z pohledu příjmů, tak i přístupu k základním službám jako je zásobování vodou, vzdělání, zdravotní péče nebo bydlení. Pro udržení sociální soudržnosti a snížení úrovně chudoby, jsou nezbytné vyšší investice do vzdělání, zdravotnictví a sociálních služeb. Přibližně polovina školou povinných dětí nechodí do školy, každý čtvrtý žák nedokončí základní školu. Veřejné výdaje na zdravotnictví představují 0,2 % HDP (r. 2009), zatímco v Kambodži to je 1 % a ve Vietnamu přes 2,5 %. Zde je potřeba konstatovat, že nynější vláda si tíživou situaci uvědomuje a v rozpočtu na r. 2012 – 2013 již vyčlenila dvojnásobně vyšší rozpočtové prostředky na vzdělání.

Zeměpisná poloha Barmy / Myanmaru mezi Čínou, Indii a zeměmi JVA je předpokladem k většímu podílu na zisku z rostoucího regionálního obchodu, cestovního ruchu a investic či stoupající poptávky po energii a přírodních zdrojích ze strany svých bohatších sousedů.

Pouze 25 % obyvatel země má přístup k elektrické energii, přičemž Barma / Myanmar prodává velké množství elektřiny sousedním zemím. Špatná údržba a stav rozvodné sítě je příčinou toho, že celkové ztráty silové energie představují kolem 27 %.

K plnému využití potenciálu, které země nepochybně má, ADB doporučuje aby se Barma / Myanmar prioritně zaměřila na budování dopravní infrastruktury, energetiky, telekomunikačních služeb. Za prvořadý úkol je považována modernizaci finančního sektoru a oblasti služeb.

ADB hodlá v budoucnu věnovat Barmě / Myanmaru  zvýšenou pozornost, a proto letos otevřela v Rangúnu svoji kancelář, která by se měla časem přeměnit v plnohodnotné zastoupení.

Informace poskytnuta Velvyslanectvím České republiky v Bangkoku (Barma / Myanmar)

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek