Zákon o zahraničních investicích v Barmě / Myanmaru vrácen prezidentem zpět parlamentu

5. 10. 2012 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Dlouho očekávaná zásadní legislativní norma pro vstup zahraničních společností do Myanmaru/Barmy – zákon o zahraničních investicích – zatím přes veškerá očekávání nebyl definitivně schválen. Prezident země Thein Sein vrátil návrh se svými připomínkami zpět parlamentu, který normu schválil počátkem září 2012. Důvodem prezidentova kroku byl zjevný nesouhlas jak domácích, tak i zahraničních podnikatelských subjektů s navrhovanou podobou zákona. Parlament má zákon znovu projednat koncem října 2012.

Mezi klíčové legislativní normy nezbytné pro realizaci ekonomických reforem, které vláda Myanmaru/Barmy (M/B) zahájila v roce 2012, nepochybně patří novelizace zákona o zahraničních investicích (Foreign Investment Law). Dosud platný zákon z r. 1998 již zdaleka neodpovídá novým požadavkům a reformním cílům současné vlády. Již v dubnu 2012 byly zveřejněny první teze novely uvedeného zákona, které obsahovaly velmi liberální podmínky pro zahraniční investory, jako např. možnost investic až do výše 100 % i bez místního partnera, minimálně 35% podílu zahraničního partnera ve společném podniku, pětileté daňové prázdniny, daňové úlevy v případě reinvestice zisku, pronájem půdy od státu i od soukromých osob na dobu 30 let s prodlužováním o dalších 15 let, garance neznárodnění investice po stanovenou dobu apod.

Znění, jež po několikaměsíčním projednávání parlament nakonec dne 7. 9. 2012 schválil, již obsahovalo řadu ustanovení, která zpřísnila původně liberálně koncipovaný návrh. Kupř. z původně uvažované majority až do 100 % bylo nakonec v zákoně, údajně po protestech domácích podnikatelů, stanoveno pro zahraniční partnery maximum 50% vlastnictví. Další komplikací je stanovení minimálního limitu pro investice ve výši 5 mil. USD. To silně zkomplikuje situaci myanmarských podnikatelů, kteří mají omezené finanční zdroje. Existuje nemalá hrozba, že se investice přesunou do lukrativních oblastí podnikání (banky, turistika, dovoz luxusního zboží či reality), a nikoli tam, kde je situace nejsložitější (zemědělství či základní výroba. Zároveň je třeba zdůraznit, že parlamentem schválený návrh zákona nebyl zatím zveřejněn a podrobnosti z něho se na veřejnost dostaly pouze neoficiální cestou.

V novém zákoně má být dále specifikováno celkem 11 oblastí, kde bude zahraniční podíl výrazně omezen (na cca 25–35 %). Seznam konkrétních oblastí či odvětví zveřejněn zatím nebyl, mluví se však hlavně o službách, zemědělství, živočišné výrobě a rybářství.

Po uplynutí zákonné lhůty vrátil koncem září 2012 prezident Thein Sein zákon parlamentu, a to s řadou připomínek. Ani ty ovšem nebyly zatím zveřejněny. Obecně se soudí, že prezident má výhrady zejména k otázce majority vlastnictví (50:50 či 49:51) a ke specifikaci oblastí s omezeným podílem cizího investora. Novelizovaný zákon o zahraničních investicích tedy opětovně projedná a definitivně schválí myanmarský parlament v rámci své příští schůze, která začne po 20. říjnu 2012.

Situace kolem projednávání klíčového zákona z pohledu ekonomických reforem v M/B svědčí o silném vnitropolitickém boji dvou křídel tamních podnikatelských kruhů. Je zřejmé, že především podnikatelské subjekty či kruhy napojené na bývalou vojenskou juntu prosazují svůj silný vliv a hodlají si vytvořit příznivé podmínky pro legalizaci svého majetku a pro své neotřesitelné zakotvení v myanmarské ekonomice. Pro tento postoj úspěšně využívají argument, že příliš rychlá změna podmínek pro podnikání a liberální přístup k cizím investorům znevýhodní domácí firmy a podnikatele a budou mít nepříznivý dopad na další ekonomický vývoj země v budoucnu.

Je zřejmé, že prezident Thein Sein, jenž je považován za opatrného zastánce ekonomických reforem a otevírání se země směrem navenek, je pod silným tlakem stoupenců restriktivního přístupu k zahraničním investorům. Nemůže však zcela ignorovat oprávněné požadavky zahraničních investorů, kteří raději zatím vyčkávají a svůj vstup do myanmarské ekonomiky odkládají. Samotné schválení zákona resp. jeho konečné znění nepochybně nastíní další směr a především rychlost provádění ekonomických reforem v Myanmaru/Barmě.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bangkoku (Thajsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek