Su Ťij v Ženevě uvítala otvírání Barmy světu

 Představitelka barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij v Ženevě.

vydáno: 14.06.2012, 13:50 | aktualizace: 16.06.2012 08:11

Ženeva - Představitelka barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij dnes v Ženevě uvítala snahu mezinárodního společenství otevřít Barmu po letech vojenské diktatury světu. Na konferenci Mezinárodní organizace práce (MOP) zdůraznila, že demokratizaci v Barmě podporuje nejen mezinárodní společenství, ale i samotní Barmánci. Laureátka Nobelovy ceny za mír také vyzvala k investicím do Barmy, ale i ke zlepšení ochrany barmských pracovníků.

MOP se dnes rozhodla umožnit Barmě znovuzapojení do činnosti organizace, čímž uznala nedávné demokratické reformy v této asijské zemi.

Su Ťij Evropu navštívila poprvé po 24 letech. Ve svém projevu v sídle MOP řekla, že při příjezdu do Ženevy zažívala pocit, jako by se vrátila do své rodiny. Ocenila, že mezinárodní společenství se velmi snaží otevřít Barmu světu, a je prý na Barmě, aby "odpověděla správným způsobem".

Zrušení sankcí podle Su Ťij pomůže rozvoji ekonomiky, což posílí i rozvoj demokracie založené na lidských právech. "Nejsme jen rodinou národů, jsme i rodinou lidí," zdůraznila politička. "Chtěla bych, abyste o Barmě nepřemýšleli jako o národu, ale jako o lidech," dodala.

Su Ťij jinak hovořila především o konkrétních otázkách týkajících se trhu práce a pracovního práva, včetně problematiky nucené práce nebo pracovní migrace, která se týká i mnoha Barmánců v sousedním Thajsku. Zdůraznila především potenciál mladých lidí a vyzvala svět k investicím v Barmě, která je bohatá například na nerostné suroviny.

"Prosíme, povzbuďte své země, aby nám pomohly budovat" novou společnost, vyzvala Su Ťij zástupce 185 zemí v MOP. Podle ní je třeba dbát na to, aby zahraniční investice Barmě v cestě k demokratizaci pomohly, a ne ji ztěžovaly. "Jakákoli nová investice, která přichází díky zrušení nebo přerušení sankcí, by měla k demokratickému procesu přispět, ne ho oslabit," řekla politička po projevu novinářům.

Vůdkyně barmské opozice na ženevské konferenci zahajuje historické turné po Evropě. Do 30. června na něm navštíví ještě Norsko, Británii, kde v 80. letech studovala a provdala se, Irsko a Francii.

Evropu opustila v dubnu 1988, kdy přicestovala z Británie, aby se postarala o nemocnou matku. V následujícím roce se v Barmě moci chopila vojenská junta. Su Ťij pak strávila dohromady 15 let v domácím vězení. Na svobodě je od roku 2010 a teprve nedávno jí byl vystaven cestovní pas. Se svou Národní ligou pro demokracii (NLD) se loni zúčastnila doplňovacích parlamentních voleb, které vyhrála.

Barma byla do loňska v rukou vojenské junty a civilní vláda nyní provádí postupné reformy, které západní svět podporuje.

Ze Švýcarska letí Su Ťij do norského Osla, kde měla už v roce 1991 převzít Nobelovu cenu za mír. Tehdy se ale ceremonie nemohla kvůli věznění zúčastnit, a tak tam slavnostní děkovnou řeč přednese v sobotu s více než dvacetiletým zpožděním. Su Ťij tak oficiálně převezme Nobelovu cenu, na kterou ji navrhl československý prezident Václav Havel.

Autor: ČTK
www.ctk.cz

Zpět
Další články k tématu: , , , ,

Diskuse k článku

14.06.2012 15:10
treerat: Děvče už určitě domlouvá nějakou výhodnou formu...


Anketa

Zvýšili jste spoření na důchod kvůli bonusům?
(zpráva)

Celkem hlasovalo 862 uživatelů.
Reklama
Dnes je 26.1.2013, svátek má Zora
Reklama

Kurzovní lístek ČNB25.1.2013

Měnakódmn.devizy střed
GBPGBP130.071vývoj kurzu
USDUSD119.012vývoj kurzu
PLNPLN16.133vývoj kurzu
HUFHUF1008.596vývoj kurzu
EUREUR125.605vývoj kurzu
Reklama
Železnice
Železnice

Ministerstvo chystá podmínky pro zrychlení provozu na tratích, vlaky by mohli jezdit 200 km/h

Dluhová krize
Dluhová krize

MMF: Světová ekonomika zrychlí růst, eurozóna zůstane v recesi

Velikost textu: a a A