České zdravotnické firmy míří do Barmy, otvírá se tam miliardový trh

Barmští pacienti můžou už brzy ležet v českých nemocnicích a na českých lůžkách, aniž by přitom překročili hranice. Jejich zdravotnictví se totiž začíná modernizovat. A české firmy budou u toho. Do země nyní po uvolnění sankcí přiteče na rozvojovou pomoc v přepočtu až 60 miliard korun ročně.

Češi si v Barmě udělali dobré jméno. V rámci programu Medivac totiž v tuzemskuléčili barmské děti, na jejichž srdeční choroby tamní lékaři nestačili. Právě na to chce nyní česká strana navázat. "Už jsme to řešili s ambasádou, musíme jednat rychle. Barmánci se otevřou světu v investicích i v privatizaci, na trh si ale brousí zuby všichni v okolí," popisuje předseda Mezinárodní obchodní komory a člen NERV Michal Mejstřík. První profily zdejších firem už přibalil na nedávnou zahraniční cestu ministruzdravotnictví Leoši Hegerovi.

Ve hře je například Ego Zlín, firma na kontejnerové nemocnice, které lze postavit kdekoli a prakticky okamžitě. Dalšími příklady jsou pak dodavatel zdravotnickédezinfekce Bochemie nebo Linet, který úspěšně vybavuje lůžky a nábytkemnemocnice po celém světě.

Investice do lékařské péče poletí nyní v pomalu se reformující Barmě nahoru. "Analyzovali jsme si situaci a dnes tam jde do zdravotnictví vůbec nejméně peněz na světě, což se bude měnit," potvrzuje Mejstříkova poradkyně Jana Chvalkovská, která už začala české podnikatele cíleně oslovovat. "V kontejnerové výstavbě a vezdravotnictví jsme dobří a relativně levní," shrnuje.

České firmy samozřejmě zájem mají. "Prodej dezinfekce na barmský trh v dlouhodobém horizontu je pro nás velice zajímavý," potvrzuje Jarmila Fafílková z Bochemie.

Doposud proudilo do Barmy v rámci rozvojové pomoci jen pět dolarů na hlavu ročně, teď to má být podobně jako v okolních státech zhruba desetkrát tolik.

Posílit pozici českých firem na mimoevropských trzích navíc patří k hlavním úkolům exportní politiky. Do Barmy se proto na podzim chystá i ministr průmyslu Martin Kuba.

Zdroj: www.ihned.cz