[ On-line rozhovory ]

Barma země strachu: online rozhovor s barmským stážistou Banyou


Banya se narodil roku 1967 v Barmě a patří k etnické menšině Monů. V roce 1986 se připojil ke studentskému hnutí, které se tehdy začínalo formovat v opozici proti vládě vojenské junty. Kvůli problémům s úřady však musel uprchnout z Barmy do Thajska, kde od té doby žije. V exilu pracoval Banya především jako zdravotník v uprchlických táborech, v projektu řízeném organizací Lékaři bez hranic, a podílel se také na tvorbě vzdělávacích programů. Banya je také členem Nové monské státní strany, politické skupiny, která prosazuje federalistické uspořádání Barmy. V současné době je Banya na tříměsíční stáži v České republice, chce zde poznat činnost vládních institucí i neziskových organizací a zároveň rozšiřovat informace o Barmě.
Online rozhovor se uskutečnil dne 14.02.2002

 

Démon 14:03:39 14.2.2002
Jaké jsou životní podmínky Barmánců, kteří emigrovali do Thajska??

Banya:
Jsou zde dvě skupiny Barmánců, kteří uprchli do Thajska. Jedni žijí v uprchlických táborech a druzí utekli do Thajska za prací, Ti co žijí v táborech většinou uprchli kvůli bojům mezi barmskou armádou a povstalci v pohraničí. Tito uprchlíci jsou závislí na pomoci mezinárodních organizací jako jsou Lékaři bez hranic nebo Burma Border Consortium a další.

Petr 14:06:08 14.2.2002
Dobrý den. Proč jste utekl z Barmy?

Banya:
Utekl jsem, protože v době svých univerzitních studií jsem se zapojil do studentského aktivistického hnutí. Nešlo nám zpočátku ani o politiku, ale zejména o sociální práva studentů.

Martina 14:15:12 14.2.2002
Slyšela jsem, že v Barmě vojenská vláda často zavírá vysoké školy. Jaká je tedy v současnosti možnost Barmánců se vzdělávat?

Banya:
Kdykoli se studenti začnou hlásit o svá práva, nebo jinak protestovat proti vládě, vojenská junta reaguje uzavřením univerzit. Naposledy se to stalo v roce 1996. Minulý rok byly některé univerzity otevřeny, ale jednalo se pouze o vojenské školy. Když jsou školy náhodou otevřeny, musejí studenti platit vysoké částky za učebnice, vybavení a také za ubytování, vláda jim totiž zakázala bydlení na kolejích. V Bramě je taky možné vystudovat roční kurs za pouhé čtyři měsíce. Bojí se totiž, že čím budou studenti na škole déle, tím vzrůstá riziko, že se začnou opět bouřit.

Jana 14:19:05 14.2.2002
Četla jsem, jak tvrdý je barmský režim a hrozně ráda bych nějak Barmáncům pomohla. Co můžou dělat Češi, aby vám nějak pomohli? Hodně štěstí.

Banya:
V USA, Rakousku a například ve Velké Británii, existuje kampaň nazvané Free Burma Campaign, která usiluje o to, aby různé firmy a společnosti přestaly investovat v Barmě. Jejím cílem je také omezení turistiky do Barmy. Bylo by dobré, kdyby se podobná kampaň rozjela také v Česku.

Michal 14:22:21 14.2.2002
Prý jste pracoval pro Lékaře bez hranic v Thajsku, co přesně jste dělal?

Banya:
Pracoval jsem jako zdravotník v nemocnicí v uprchlickém táboře, kde žili převážně barmští uprchlíci, patřící k etnické skupině Monů. Snažili jsme se o léčení a prevenci zejména malárie a tuberkulózy. Také jsme se snažili vybudovat zařízení pro úpravu vody, aby nedocházelo tak často ke vzniku infekcí.

Karolína Š. 14:26:13 14.2.2002
Jak vlastně vypadá barmská vláda? A jak u vás pracuje tajná policie, taky tak dokonale jako dřív u nás STB?

Banya:
Barmská vláda je typem vojenské diktatury, jedné z nejtvrdších na světě. V Barmě neexistuje žádná svoboda projevu, sdružování, shromažďování, dokonce je zakázáno poslouchat zahraniční rozhlasové stanice a internetové stránky. Za poslouchání např. BBC může být člověk odsouzen až na tři roky vězení, když máte doma fax, může vás postihnout stejný trest. Barmská tajná služba je opravdu podobná české StB a v mnoha ohledech je ještě horší.

martina 14:32:58 14.2.2002
mily banyo, slysela jsem, ze thajsky stat "ignoruje" uprchlíky z barmy, nezrizuje uprchlicke tabory, nevydava doklady, uprchliky neregistruje atd. jake je pravni postaveni uprchliku v thajsku? jak se zije v divokem uprchlickem tabore? diky

Banya:
Thajsko neratifikovalo Úmluvu OSN o postavení uprchlíků a proto barmští utečenci v Barmě nemohou získat oficiální status uprchlíků. Thajská vláda také často jedná s barmskou vojenskou juntou o repatriaci uprchlíků zpět do Barmy, což by pro ně samozřejmě znamenalo opětovné pronásledování. V ohrožení by byli také kvůli neustávajícím bojům mezi povstalci a barmskou armádou. Lidé, žijící v uprchlických táborech, jsou zcela závislí na pomoci mezinárodních organizacích, jsou velice chudí a jejich děti nemohou získat vyšší vzdělání. Většina táborů má sice základní školy, ale středních škol je jen pár.

Matas 14:36:04 14.2.2002
Život v uprchlickém táboře a v exilu musí být velice frustrující? Co vás drží při životě?

Banya:
Drží mne při životě především nadějě, že dojde ke změně a situace v Barmě se demokratizuje. Doufám, že se změní režim a v čele Barmy stane Aun Schan Su Ťij.

Marie Starková 14:38:11 14.2.2002
V souvislosti s barmskou opozicí se stále mluví jenom o studentech. Nejsou studenti nakonec jediní komu generálská junta vadí? Jaká je nálada ve většinové společnosti, jsou prostí Barmánci nespokojení s režimem? Děkuji

Banya:
S režimem je nespokojena většina obyvatel Barmy. Důkazem toho byly svobodné volby v roce 1990, v nichž více než 70% lidí volilo opoziční Národní ligu pro demokracii a to včetně vojáků.

Pavel 14:45:19 14.2.2002
často se vedou debaty o tom, že by se nemělo cestovat do Barmy. Co si o tom myslíte?

Banya:
Myslíme si, že v této době by turisté neměli Barmu navštěvovat. Turistika může legitimizovat režim a finančně ho podporovat. Peníze z turistiky režim posilují a on tak může ještě více utlačovat barmský lid. Navíc barmský režim užívá nucené práce při stavbě infrastruktury a cest, které mají sloužit turistům. Otrocké práce využil například při rekonstrukci palácového komplexu v Mandalaji. Někteří argumentují pro turistiku tím, že turisté mohou informovat o situaci v Barmě, jenomže problém je v tom, že turisté jsou ve svém pohybu limitování vládou a nemohou cestovat svobodně. Zákaz vstupu platí zejména do oblastí, kde operují etnické povstalecké skupiny, kde však dochází k největšímu porušování lidských práv. Také Aun Schan Su Ťij vyzvala turisty, aby s návštěvou Barmy počkali do té doby než bude Barma demokratická.

Lukáš L. 14:47:35 14.2.2002
Existuje stále v pohraničním pásmu ozbrojený odpor proti juntě?

Banya:
Ano, v pohraničí stále bojují proti režimu povstalecké skupiny různých etnik. Jejich cílem je většinou autonomie.

Igor 14:51:19 14.2.2002
Co by se stalo, kdyby studenti dnes vyšli na ulici protestovat jako v roce 1988? Dala by junta znovu příkaz střílet?

Banya:
Myslím si, že situace by se opakovala a junta by dala znovu povel ke střelbě. Znovu by také došlo k zatýkání studentů a jejich uvěznění na více než sedm let.

Kristina 14:53:30 14.2.2002
Jak politickou situaci v Barmě vnímá Thajsko a Thajci? Děkuji

Banya:
Thajci s námi většinou sympatizují a podporují nás. Někteří obchodníci by ale měli rádi s juntou dobré vztahy a pokračovali v obchodu.

Pešek 14:55:21 14.2.2002
Vaši blízcí (rodina, přátelé) zůstali v Barmě, nebo jsou spolu s vámi v exilu. Jste s nimi v kontaktu?

Banya:
Mpje rodina žije v Thajsku, ale někteří moji příbuzní zůstali v Barmě. Snažíme s nimi být v kontaktu tajně, protože by je to mohlo ohrozit.

Pavel Konrád 15:00:25 14.2.2002
Slavili jste teď stejně jako Číňani nový rok? Jak to u vás v Barmě probíhá?

Banya:
Ne, my slavíme nový rok až v dubnu, říkáme tomu "Vodní svátek". Na nový rok jde většina lidí do kláštera. Asi tři dny před novým rokem se zejména mladí lidé navzájem polévají vodou, aby ze sebe smyli všechno špatné a špinavé a vstoupili do nového roku čistí. Také pečeme různé sladkosti a nosíme je mnichům v klášteře a obdarovávame jimi staré lidi.

Jose 15:02:36 14.2.2002
Jak se cítíte v Praze, předpokládám, že Evropu jste navštívil poprvé? jak na vás působí Češi?

Banya:
Praha je nádherné město s krásnými historickými budovami. Češi jsou fajn a docela přátelští. Je pravda, že hodně pracujete a vstáváte brzo.

Honza 15:05:53 14.2.2002
What do you thing about present situation in Barma? Can we see litle positive changes?

Banya:
Ano, jsem optimista. Díky domácímu i zahraničnímu tlaku začala junta konečně jednat s opoziční vůdkyní Aun Schan Su Ťij, jednání trvají již rok. Zatím jsme bohužel ještě neviděli žádný konkrétní výsledek a proto je nutné vyvinout ještě větší tlak a přimět ho k dialogu a řešení problémů v zemi. Věřím, že krize v Barmě může být vyřešena jen cestou dialogu bez použití násilí.

Karel 15:07:29 14.2.2002
Jaký vliv na život barmské společnosti mají v současné době budhističtí mniši.

Banya:
Myslím si, že budhističtí mniši mají docela velký vliv na barmskou společnost. Mniši také naléhají, aby dále jednal s Aun Schan Su Ťij.

Josef 15:08:57 14.2.2002
Jaky je nyni osud neformalni hlavy barmske opozice, pani Su Tij?

Banya:
Už rok je v domácím vězení, protože se v září 2000 snažila opustit Rangún.

Tomáš 15:13:48 14.2.2002
Co jste očekával od stáže v České republice a co Vám v této zemi nejvíce zaujalo

Banya:
Doufám, že poznám českou zkušenost s přechodem k demokracii v roce 1989. Chtěl bych se také seznámit s dnešní situací v Česku a najít zde přátelé a lidi, kteří se budou zajímat o situace v Barmě a podpoří náš boj. Tohle je bohužel poslední otázka, na kterou mohu odpovědět. Děkuji za vaše dotazy a zájem o Barmu.



sipka Archiv rozhovorů