reklama
reklama
20. 11. 2007 | poslední aktualizace: 20. 11. 2007  11:52

Asijské velmoci se zastaly Barmy

Čína, Indie i Rusko nechtějí přijít o lukrativní investice a obchody, které s Barmou vedou, proto se proti vojenskému režimu nepostaví. Podobně se k Barmě staví i ASEAN, junta má ve svých sousedech zastání.
reklama

barma-asean-192.jpgVojenský režim v Barmě mezinárodní izolací netrpí, píše agentura AFP. Pevnou podporu juntě totiž poskytuje nejen Sdružení zemí jihovýchodní Asie ASEAN, ale i Čína, Indie a Rusko.

Sdružení i tři zmíněné velmoci podle agentury barmský vojenský režim systematicky kryjí. Velitelé junty, která tvrdě potlačila letošní nenásilné protesty buddhistických mnichů, těží z rozporů uvnitř ASEAN.

Barma je člen rodiny

Státy jihovýchodní Asie nejsou v názoru na barmský režim jednotné, ukázal to i právě uzavřený summit ASEAN. Thajsko, Malajsie a Singapur dováží z Barmy velké množství surovin a nemají zájem svého dodavatele ztratit. Oproti tomu Filipíny otevřeně vyzvali juntu k demokratizaci země.

Singapurský premiér považuje Barmu za "část rodiny" Sdružení východoasijských zemí. "Pokud se rozhodnete učinit tak drastické rozhodnutí a vyloučit Barmu z ASEAN, změní se tím něco?" cituje BBC z jeho projevu na úvod summitu.

"Barma se musí vrátit k demokracii a propustit Aun Schan Su Ťij (vůdkyni opozice, pozn. red.)," demonstrovala svůj nesouhlas s postupem ostatních států filipínská prezidentka.

Státy chrání své investice

Největším zahraničním investorem v Barmě je Čína, i ta se proto staví odmítavě k možným sankcím vůči vojenskému režimu. Rusko zase s juntou letos uzavřelo smlouvu o spolupráci střediska pro jaderný výzkum, ani Moskva o lukrativní dohodu přijít.

Čína a Rusko  brání i v OSN, kde blokují návrh rezoluce vyzývající k demokratickým reformám v Barmě a požadující hlavně propuštění politických vězňů.

Dvojité veto podle AFP juntu utvrzuje v jejím chování a zpochybňuje údajnou izolaci barmského režimu.

barma2_192x128.jpgVýznamným ekonomickým partnerem Barmy je i Indie, ta v době zatýkání a represí opozice neváhala do Barmy investovat 150 milionů dolarů na průzkum ložisek zemního plynu. Indický ministr zahraničí k tomu dodal, že se jeho země nehodlá vměšovat do záležitostí svého souseda.

Jako ústupek Barmě vnímá AFP i dnešní vyhlášení charty na závěr summitu ASEAN. Ta sice zavazuje členské státy k zachování demokracie, dodržování práva a ochraně lidských práv, neobsahuje ale opatření, která by členy k plnění závazku donutila. Zato je do ní zahrnuta pasáž, která zakazuje vzájemné vměšování do vnitřních záležitostí států.

Pod sankcemi a embargy je Barma už 45 let

Zvláštní vyslanec OSN pro Barmu Ibrahim Gambari vyzval v říjnu vojenskou vládu, aby nastoupila cestu demokracie a aby co nejdříve zahájila bezpodmínečné rozhovory s opoziční představitelkou Aun Schan Su Ťij, která už dlouhá léta žije v domácím vězení.

USA barmskou vládu varovaly, že budou usilovat o další sankce proti Barmě včetně zbrojního embarga. Společně s Evropskou unií už sankce proti juntě Američané vyhlásili, o to se pokusila také Rada bezpečnosti OSN, Rusové společně s Číňany tomu ale zabránili.

Vojenský režim vládne v Barmě od roku 1962, stávající junta se dostala k moci v roce 1988. Země má velké nerostné bohatství, patří k největším producentům rubínů na světě. Režim má vysoké příjmy, za desítky let přežil nejrůznější sankce a embarga. Mezinárodní kroky tak více než vládnoucí juntu postihují běžné obyvatele země, kteří už tak žijí na hranici chudoby.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Barma fuj, Gruzie horor, Pakistan fuj (checht)
a HN je ticho a Štětina s Pánkem mlčí ...
Asijské velmoci se zastaly Barmy (Honza)
A jsme u toho, o peníze jde až v první řadě. Kdyby Barma neměla...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Výtržnosti po fotbalovém zápase v Egyptě
Aktualizováno
Během loňských střetů fanoušků vítězného domácího týmu Port Saíd s...
VIDEO
Český velvyslanec v Berlíně Rudolf Jindrák
Premiér Nečas už má představu, kdo povede ministerstvo obrany. Podle...
reklama
reklama