Su Ťij vyzvala na půdě OSN k investicím do Barmy

14. června  2012 v 18:22  
Do Aun Schan Su Ťij dnes v Ženevě uvítala snahu mezinárodního společenství otevřít Barmu po letech vojenské diktatury světu. - Foto:  Reuters

Do Aun Schan Su Ťij dnes v Ženevě uvítala snahu mezinárodního společenství otevřít Barmu po letech vojenské diktatury světu.Foto:  Reuters

Barmská nositelka Nobelovy ceny Su Ťij vystoupila v Ženevě na půdě OSN. Na konferenci na Mezinárodní organizace práce ocenila roli mezinárodního společenství při podpoře demokratických změn v Barmě.

Vyzvala také zahraniční firmy k investicím v zemi. Su Ťij se do Evropy vrátila po téměř 25 letech, z nichž většinu strávila v domácím vězení. 

V rozhovoru pro BBC pak Su Ťij uvítala snahu mezinárodního společenství otevřít Barmu po letech vojenské diktatury světu: 

„Je dobře, že se země stále více zapojuje do dění ve světě. A mezinárodní společenství dělá maximum pro to, aby Barmu do dění ve světě zapojilo. Teď je na Barmě, aby na tyto snahy odpověděla správným způsobem.“ 

AudioStáhnout

Nejnovější vývoj v Barmě přiblížila ve Světě o druhé na Rádiu Česko koordinátorka barmských projektů Člověka v tísni Tereza Grünvaldová

Koordinátorka barmských projektů Člověka v tísni Tereza Grünvaldová ve Světě o druhé zdůraznila, že cesta Su Ťij je znamením zlepšování situace v Barmě. 

„Největší problémy souvisejí nejen s nucenými pracemi, ale i se vzděláním, kdy procento lidí, kteří dokončí základní vzdělání, je nejmenší na světě. Souvisí to i s otázkami platné legislativy, kdy i v současnosti několik zákonů ohrožuje základní práva.“ 

„Platná ústava povoluje barmské armádě účast v parlamentě, a to až čtvrtinovou,“ upozornila také Tereza Grünvaldová. 

Během své evropské cesty převezme Su Ťij v Norsku Nobelovu cenu míru, na kterou jí v roce 1991 nominoval Václav Havel. 

Ještě dlouhá cesta 

„Pro Barmánce usazené v evropských zemích je to samozřejmě velká radost, že paní Su Ťij po dlouhé době uvidí. Program je ale velmi nabitý a mám obavy, že paní Su Ťij nebude mít příliš času na to, aby mohla s krajany promluvit,“ říká ředitelka pražského Barmského centra Sabe Amthor Soe a pokračuje: 

AudioStáhnout

O významu evropského turné Su Ťij mluvila na radiožurnálu ředitelka pražského Barmského centra Sabe Amthor Soe

„Sama jsem uvažovala, že se za ní vydám, ale nakonec jsem si to rozmyslela. Myslím, že te´d je důležitější, aby paní Su Ťij mluvila s evropskými kolegy. My Barmánci budeme mít šanci později.“ 

Podle ní se Su Ťij má setkat s představiteli zemí, které ji celá léta podporovaly a vysvětlit, co se v této chvíli v Barmě děje. Sabe Amthor Soe se domnívá, že současná situace v Barmě vypadá velmi nadějně. Ozbrojené konflikty na severu a na severozápadě země ale přetrvávají. Su Ťij je nyní poslankyní, její strana má ale v parlamentu jen několik křesel. Barma má tak před sebou ještě dlouhou cestu k demokracii. 

Autor:  Ondřej Himmer  (onh), Milan Kopp  (mkp), Jan Bumba  (jbu),  pir
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo 6
Čas vysílání: každý den 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00 a 23:00  
 

Dále v rubrice