Ekonomické reformy v Myanmaru

2. 4. 2012 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

V rámci probíhajících vnitropolitických změn v Barmě/Myanmaru velkou pozornost vyvolávají kromě politických momentů (propuštění politických vězňů, příprava na doplňkové volby a ukončení ozbrojených etnických konfliktů) rovněž i změny v oblasti hospodářské politiky země. Řada zásadních legislativních změn byla přijata v průběhu dvouměsíčního třetího zasedání barmského parlamentu, které probíhalo od 26. ledna do 25. března 2012.

Barma v rámci přípravy na ukončení izolace a výraznější rozvoj ekonomické spolupráce se zahraničím, ke kterému dojde po předpokládaném výrazném omezení ekonomických sankcí ze strany EU a dalších vyspělých zemí (pravděpodobně od dubna 2012), přijímá řadu zásadních legislativních změn ekonomického charakteru.

Třetí zasedání barmského parlamentu, které trvalo dva měsíce (od 26. 1. do 25. 3. 2012), schválilo celou řadu ekonomických zákonů. V souladu se zákonem o národním plánu na léta 2012–2013 se předpokládá ekonomický růst země o 6,7 %, z toho u zemědělství o 3 %, v průmyslu pak o 10,5 % a ve službách 8,3 %. Zákon o státním rozpočtu na období 2012–2013 mj. předpokládá snížení výdajů na obranu z 23,6 % (na období 2011–2012) na 14,94 %, zatímco výdaje na školství vzrostou ze 4,13 % na 4,91 % a na zdravotnictví z 1,3 % na 2,93 %.

Další změnou je zvýšení mezd zaměstnanců ve veřejném sektoru k 1. dubnu 2012, kterou oznámilo Ministerstvo financí během třetího zasedání barmského parlamentu. Výrazné zvýšení mezd státních zaměstnanců podpořil předseda parlamentu, který zdůraznil, že tyto změny jsou nutné, aby byla omezena korupce mezi státními úředníky. Prezident však podpořil ministra financí, který argumentoval, že by tímto krokem došlo ke zvýšení deficitu a inflace. Nicméně barmský parlament v rámci svého zasedání zvýšení mezd schválil, ač v nižším měřítku než bylo původně navrhováno. Dle aktuálního návrhu dojde k měsíčnímu  navýšení základního platu státních zaměstnanců o 30 000 Kyat, tj. 37,5 USD (v současné době je plat státních zaměstnanců cca 50 000 Kyat, tj. 62,5 USD měsíčně) a denní mzdy dělníků, zaměstnávaných státem, vzrostou ze 1100 na 2100 Kyat (ze 1,40 na 2,70 USD).

Zákon o podpoře zahraničních investic obsahuje celou řadu výrazných změn, majících za cíl přilákat cizí kapitál a vytvořit nová pracovní místa, což je podmínkou pro úspěšnou ekonomickou transformaci Barmy/Myanmaru. Snahou je rovněž dosáhnout zvýšení kvalifikace pracovních sil.

Zákon mj. stanoví (vycházíme z návrhu zákona, samotný zákon zatím není k dispozici, platit začne poté, co ho schválí prezident):

  • cizinci mohou investovat až do výše 100 % projektu a bez místního partnera
  • společný podnik mezi barmským a zahraničním subjektem musí mít minimálně 35 % zahraničního podílu
  • zahraniční společnosti mohou získat pětileté daňové prázdniny, v případě národního zájmu může být doba osvobození od daně prodloužena o další nespecifikovanou lhůtu
  • zahraniční exportně orientované firmy mohou čerpat 50 % daňové úlevy ze zisku
  • další daňové úlevy budou udělovány v případě reinvestice zisku
  • cizinci mohou pronajímat půdu za účelem podnikání od státu i od soukromých osob
  • cizinci mohou pronajímat půdu na dobu 30 let, pronájem pak bude možné prodlužovat vždy o dalších 15 let po vypršení příslušné smlouvy
  • najímání pracovní síly musí probíhat prostřednictvím místních úřadů práce, přičemž zahraniční společnost musí zajistit rekvalifikaci či zaškolení pracovních sil
  • zahraniční společnosti musí při zaměstnávání nekvalifikované pracovní síly zaměstnávat pouze barmské pracovníky. Po 5 letech musí podíl kvalifikované barmské pracovní síly v zahraničních společnostech dosáhnout min. 25 %, po dalších pěti letech pak 50 % a po 15 letech min. 75 %
  • obecně se konstatuje, že cizí investice či firmy nemohou být po stanovenou dobu znárodněny

V případě, že by k tomu došlo ve veřejném zájmu, má majitel investice nárok na kompenzaci v souladu s tržní hodnotou investice v době jejího znárodnění.

Za jeden z největších problémů podnikání v Barmě/Myanmaru je považován místní finanční a bankovní systém. V zemi v podstatě existuje duální směnný systém. Oficiální kurz místní měny Kyat činí 6,4 za 1 USD, přičemž na černém trhu dosahuje hodnoty přes 800 za 1 USD. Obecně se očekává, že barmská centrální banka v rámci měnové reformy od 1. dubna 2012 stanoví plovoucí kurz na úrovni přibližně 820 Kyat za 1 USD, s odchylkou +/- 2 %  (bude se jednat o tzv. řízený floating). V tomto přepočtu již byly stanoveny indikátory rozpočtu na finanční rok 2012/13. Dále se připravuje řada opatření s cílem umožnit zahraničním bankám působit v Barmě/Myanmaru od r. 2015.  

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bangkoku (Thajsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek