Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Od koho si Češi nejčastěji půjčují peníze?

29.7.2014  |  Zdeněk Bubák
  
  


Tisícikorunová bankovkaTéměř dvě třetiny Čechů si již někdy v životě půjčily peníze. 55 % lidí si podle průzkumu České bankovní asociace půjčuje pouze na zásadní věci, téměř desetina si ale bere úvěr i na méně zásadní položky. Každý osmý Čech (12 %) by si navíc půjčil od neznámého či podezřelého poskytovatele půjček.


„Češi si myslí, že by banky měly být při rozhodování o poskytnutí úvěru přísné, a vyjadřují tak podporu zodpovědnému zadlužování. Na druhou stranu část z nich si ne vždy půjčuje s rozmyslem. Téměř desetina klientů uvedla, že si běžně půjčuje i na menší položky,“ uvádí Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace. Zkušenost s půjčkou má v České republice už 62 % lidí.

Graf 1 - Půjčujete si někdy peníze?

Banka a rodina jsou nejfrekventovanějším zdrojem půjčky



Nejčastěji by si Češi půjčili v bance (72 %). Na dalším místě je jako zdroj půjčky rodina (65 %), kde by pomoc hledali především mladí lidé. Za rodinou jako zdrojem financí by šli také nejčastěji lidé, kteří si dle průzkumu nepůjčují nikdy. V pětici nejčastějších zdrojů půjčky jsou vedle banky a rodiny také známí či přátelé, zaměstnavatelé a velké nebankovní instituce. Půjčování v bankách se těší oblibě zejména u klientů z větších měst, s vyšším vzděláním a vyšším příjmem.
Graf 2 - od koho si půjčujete peníze?
Od menších nebankovních institucí či neznámých osob by si půjčili ve větší míře pouze ti, kteří zároveň uvádějí ochotu půjčovat si i na méně významné nákupy – jako uvažovanou možnost ji uvedlo 7 % respondentů. „Jedná se o skupinu, která není malá a která je ohrožena pádem do dluhové pasti,“ komentuje tento výsledek David Šmejkal z Poradny při finanční tísni a doplňuje: „Předlužení lidé často volí malého nebankovního poskytovatele úvěru právě proto, že mnohdy neprověřuje jejich finanční situaci. Neuvědomují si ovšem, že to dělá s cílem vlákat je do pasti.“

Žebříček s nejlepšími hypotékami a spotřebitelskými úvěry podle odborníků - zde
Kalkulačka Vám najde nejvýhodnější hypotéku - zde

Lidé se neznalostí vystavují riziku



Řadě lidí chybí v oblasti úvěrů základní znalosti – přes 40 % z nich neví, zda by podepsali smlouvu, ve které bude místo řešení sporu u soudu rozhodčí doložka, téměř čtvrtina nemá povědomí o ručení úvěru směnkou, které je dnes již u spotřebitelských úvěrů zakázané. „Neznalost je vždy cestou do problémů – neférová půjčka často vede k nutnosti půjčovat si dál a dál. V bance můžete problémy se splácením úvěrů řešit jejich sloučením a změnou podmínek, tedy konsolidací. To vám predátorský poskytovatel samozřejmě neumožní,“ říká Jan Matoušek. Na druhou stranu existuje ale i vysoké procento lidí, kteří by smlouvu o úvěru s rozhodčí doložkou (56 %) a ručení směnkou (74 %) nepodepsali.

Zkušenost s exekucí má čtvrtina občanů



Přímou zkušenost s exekucí má podle průzkumu České bankovní asociace téměř desetina Čechů (9 %), 15 % lidí pak přišlo do styku s exekucí prostřednictvím blízké osoby. Nejčastějším důvodem byla přitom ztráta zaměstnání a zdravotní neschopnost způsobená nemocí či úrazem. S hrozbou exekuce souvisí rovněž ochota lidí zastavit svůj majetek, konkrétně nemovitost. Dvě třetiny občanů uvedly, že by nemovitost nezastavily nikdy. 23 % by nemovitý majetek zastavilo v případě půjčky vyšší než jeden milion korun, 12 % i v případě úvěru nižšího. „Zastavit nemovitost, například kvůli hypotéce, není špatně, je ale třeba dát si velký pozor tam, kde je žádána velká zástava kvůli malé půjčce,“ uvádí Jan Matoušek. „Snahou neetických půjčovatelů je přimět člověka nesplácet a připravit ho tak o zastavený dům. Naštěstí dnes již zákon o spotřebitelském úvěru obsahuje ustanovení, podle něhož nesmí být zástava zjevně nepřiměřená výši úvěru,“ doplňuje David Šmejkal.


      
  


Související články:
Prosinec završil rekordní rok dalším poklesem průměrné úrokové sazby hypoték

Počet osobních bankrotů v Česku začal minulý rok klesat. Tato tendence je očekávána i letos

Máte úvěr se sazbou do 11,49 %? Zuno Vám jej zrefinancuje za 6,9 %

Úrokové sazby kreditních karet - úplný přehled

Změny úrokových sazeb u hypoték





všechny články
Dále v rubrice

Prosinec završil rekordní rok dalším poklesem průměrné úrokové sazby hypoték

Prosinec završil rekordní rok dalším poklesem průměrné úrokové sazby hypoték. Na snímku rodinný dvojdomek. Kdo se domníval, že po listopadovém rekordu nebudou mít sazby u hypotečních úvěrů kam klesat, tak se spletl. Prosinec nebyl nudným zakončením roku 2014. Průměrná úroková sazba u hypoték znovu klesla...

Počet osobních bankrotů v Česku začal minulý rok klesat. Tato tendence je očekávána i letos

Počet osobních bankrotů v Česku začal minulý rok klesat. Tato tendence je očekávána i letos. Na snímku peníze. Růst počtu insolvenčních návrhů v Česku se zastavil už v prvním pololetí roku 2014. V letošním roce je možné očekávat jejich pokles, což dokládají i statistiky ministerstva spravedlnosti. Podle něj v první polovině...

Máte úvěr se sazbou do 11,49 %? Zuno Vám jej zrefinancuje za 6,9 %

Půjčka - refinancování - ZUNO Online banka Zuno garantuje výrazné snížení úrokové sazby při refinancování staré půjčky. Například původní úrok se sazbou do 11,49 % spadne až na 6,9 % ročně...

Úrokové sazby kreditních karet - úplný přehled

Kreditní karta I když kreditní karty patří delší dobu mezi poměrně často využívané bankovní produkty, stále máme jako jejich aktuální nebo potenciální uživatelé mezery ve znalostech jejich parametrů...

všechny články v rubrice










   
 
Účet s výběry zdarma
Získejte snadno online u Equa bank!
Equa bank


Převeďte si hypotéku
Získáte zajímavou sazbu až 6 měsíců předem
Equa bank


Era půjčka
Neplatíte nic za poskytnutí, správu ani předčasné splacení
Era/Poštovní spořitelna


Osobní půjčka Cetelem
Vrátíme vám až 10 splátek
Cetelem


Expres půjčka
Peníze do 5 minut od podpisu smlouvy
GE Money Bank




Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., Krátkého 4, 190 00 Praha 9 - Vysočany, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz