poster

Peníze jako dluh

  • Kanada

    Money as Debt

Krátkometrážní / Dokumentární / Animovaný

Kanada, 2006, 47 min

Režie:

Paul Grignon

Komentáře uživatelů k filmu (50)

  • Radyo
    ****

    No, to jsem tedy zvědav, jak dlouho tenhle idiotsky vytvořený systém virtuálních peněz ještě pojede, než nám (nebo našim dětem či vnukům) hezky spadne na hlavu... Ale až to spadne, bude to pořádně velká řacha!(25.4.2013)

  • Djkoma
    ****

    Peníze jsou dluh, to je smutné a zarážející zároveň. Avšak tohle není první ani poslední dokument, který tuhle pravdu, jakou si málokdo dokáže připustit, představuje. Nejen Zeitgeist, ale i jiní představují myšlenku dnešní ekonomiky, která staví na penězích, které nejsou a jsou bráni odnikud (viz státní dluh). Co s tím? My s tím nic moc nezmůžeme, dokud společnost takto funguje těžko to dokážeme změnit, ale je pravda, že peníze nejen jako symbol dluhu, ale i jako symbol nutného otroctví jsou při dnešních konstelacích poměrně diskutabilní... Platit však budeme muset stále a tento dokument vše jen příjemně, i když "animačně" představuje neznalému divákovi.(20.5.2009)

  • TheMaker
    *****

    Výborný dokument na téma peníze a banky. Např. zjistíte odpověd na otázku, proč je vlastně většina státu zadlužena a že je to pro ně nezbytné . . .(26.12.2009)

  • Karlos80
    *****

    Člověk už leccos předtím věděl, ale i přesto se vždy najde něco nového a zajímavého. Nikdy však nezasvěcenému a neznalému člověku nebude všechno jasné, přeci jen každý z nás není ekonom, bankéř, fin. poradce apod. Podle mnohých šizunkové:-) Každopádně je to děsivá představa, kam až tohle vše povede, nikdo to neví, ale konec jednoho dnes musí přijít (půjčka s úrokem-dluh, půjčka s úrokem-vyšší dluh, společně s tisknutím pěnez nejde do nekonečna), nejlepší a nejpravdivější jednoznačně citáty slavných osobností (třeba ten Wilsonův tři roky po založení centrální banky FED), některých později zabitých (podle konspirátorů, právě proto že chtěly změnit peněžní pravidla, viz třeba Kennedy nebo Lincoln, presidenti s jasnou vizí). Přesto tohle všechno ví jen malé procento lidí, nevědí to ani lidé kteří v bankách pracují, ve školách se to záměrně neučí, lidé se "učí" pouze a jen, jak pracovat pro peníze, ale nikdy se nenaučí, aby peníze pracovaly pro ně. Ze všeho pak pochopitelně profitují jen vyvolení, ať už z naší práce, daní, inflace (která byla ještě v 60 letech min. století neznámým pojmem!), dluhů, byznysu, podílových fondů, akcií atd. Velmi přínosný dokument, pojatý zajímavou formou, který tu určitě chyběl, jen houšť dalších takových a hlavně šířit mezi lidi (kteří žijí v bludu, dokonce pak i někteří vysokoškoláci) a to by bylo, aby jedoho dne, ten podělaný Rockeffelerovsko/Rotchildovský peněžní systém nepadl, otázkou však je, jak toho docílit a pokud se tak stane, kdo natom vydělá a naopak.(12.6.2011)

  • Marius
    *****

    O tom ako "trh rieši všetko". Len v inom význame ako to prezentuje istá farba politického spektra. 10/10(26.10.2008)

  • Pethushka
    ****

    Nejhorší na tom je, že je to pravda..fantasticky vypracovaný dokument z oblasti bankovnictví. Co to jsou vlastně peníze? Ty strašně důležité peníze? A existují vůbec? Skutečnost, že bez dluhů se nedá žít je víc než smutná. Přehledně a jednoduše zpracovaný dokument.(21.3.2011)

  • Le_Chuck
    ***

    Nemám kapacity, aby som filmu argumentačne niečo vytkol a naopak film nemá kapacity, aby vo mne vzbudil o tému hlbší záujem (47 minút som zápasil s ťažkými viečkami). Je fajn, že okrem kvalitného a zrozumiteľného vysvetlenia fungovania bankovníctva a popisu situácie, ponúka aj riešenie. Otázka či je správne. Neviem a neviem či ma to vôbec zaujíma. Každopádne prvú štvrťhodinu by som púšťal v školách ako povinnosť. 50%(26.10.2008)

  • Zíza
    ****

    Pouštěl nám to profesor na zemáku... prej se budeme děsně divit. No, tak já to vzala s poklidem; konečně mi bylo leccos jasné a zopákla si dějepis. Bohužel, několik mých spolužáků tomu nerozumnělo, několik u toho spalo, několik se u toho živě bavilo o tom, jaké je děsné počasí, že se mu snad ani jídlo ve školní jídelně vyrovná, což znamená, že jsem z toho moc neměla. Přesto to, co jsem si z toho odnesla, můžu považovat za dostačující a určitě poučné.(25.2.2009)

  • Tommy987
    *****

    "The world is coming to an end", hovorí sa v Southland Tales a v tomto jednoduchom, názornom, no výrazne "oči-otvárajúcom" dokumente zistíte, že od toho (minimálne z pohľadu svetových financií) ani nemáme veľmi ďaleko. A len tak mimochodom, už aj to, čo rieši tento film, znie neskutočne hrozivo, ale to, čo sa deje na svetových trhoch s akciami či finančnými derivátmi, je ešte mnohonásobne horšie...(27.10.2008)

  • iamek
    *****

    Tenhle dokument by se měl pouštět v hodinách ekonomiky. Nás teda učili úplně něco jiného. Kde je chyba ?(26.11.2009)

  • HellFire
    ****

    Money as Debt je několikátý dokument na toto téma, kdterý jsem viděl a pořád mně nepřestává udivovat, v jak hnusném systému žijeme.(21.5.2011)

  • BigDeal
    ***

    Dozvedieť som sa dozvedel, čo som chcel (aj keď mám taký pocit, že dopodrobna problém peňazí nepochopím nikdy), ale som si istý, že téma sa dala poňať aj o čosi zaujímavejšie a s krajšou animáciou.(3.9.2011)

  • Ender66
    *****

    Brutus nad brutus. Nemám slov. Aj keď po naštudovaní zopár strániek na nete musím povedať, že nie všetkému čo v dokumente odzneje sa dá veriť.(26.10.2008)

  • Kreeki
    *****

    No a já nemám, co bych vytkl. Pokud jste nepochopili první kapitolu druhého Zeitgeistu, tento dokument vysvětluje přesně to samé, jen možná způsobem trochu blíže lidem. Toto není žádná konspirační teorie, toto je prostý fakt, který vám každý ekonom potvrdí, na závažnosti to však nic nemění.(8.10.2009)

  • Marek1991
    *****

    Jednoduché a jasné, aj keď je pravda, že informácií je tam dosť, časom neplytvajú a tak sa môžte zapliesť, preto si to občas treba vrátiť, či dávať pomalšie, či pozrieť viackrát, aby ste pochopili. Animácia mi veľmi nevadila, nešlo tu ani tak o ňu. Ten záver s alternatívou je podľa mňa zjednodušený a nedotiahnutý, za ten 10% dole, ale stále je to podľa mňa skvelý dokument, čo sa týka sveta, v ktorom žijeme.(28.8.2013)

  • DivX
    ***

    Víte odkud se berou peníze a kde se ztrácí? Dokument Peníze jako dluh vám to docela dobře přiblíží. Pro ty co nemají rádi titulky, doporučuju časký dabing, protože v některých momentech je dokument docela rychlý. 60%(21.5.2012)

  • Carrie_3
    ***

    Jakým způsobem funguje dnešní bankovnictví vysvětlí jednoduše tento dokument. Diváci mají možnost poznat a pochopit, kde se berou peníze, jak vznikají, čím jsou kryty apod. Snímek by měl být povinně pouštěn na základních, ale i středních školách, protože si troufám říci, že i zde existuje mnoho studentů, kteří tomuto systému vůbec nerozumí nebo mají jen základní informace. Lidé uvažující o tom, že si půjčí peníze a tedy jim i vznikne dluh, by si měli v první chvíli uvědomit, jaké jejich jednání může mít v budoucnu důsledky - a to především v případě, že nebudou schopni půjčku plně splatit. Dokument mnohdy zábavnou, ale především jasnou a zcela zřejmou formou (většinou animovaně) seznámí diváky o fungování peněz a celého systému. Při sledováním "Peníze jako dluh" jsem si připadala, že nepatřím mezi cílovou skupinu diváků, na mě byl dokument příliš animovaný a vše dosti zjednodušené (i když k pochopení je to potřeba) vysvětloval. Věřím ale, že svou diváckou základnu si jistojistě najde.(18.7.2011)

  • liuk
    *****

    Odpověď na otázku, proč je v podstatě nepředstavitelné přijít do banky, chtít půjčku a bát se reakce, že banka momentálně nemá peníze na půjčení. Asi jsem nikdy neviděl víc oči otvírající dokument. Jestli chcete vědět, kde se pořád berou ty nejen vládní peníze, jak je možné že jsou všichni zadluženi (kromě finančních institucí), tak se na tohle mrkněte.(17.4.2009)

  • neoBlast
    ***

    Druhá polovina docela ušla a označil bych ji snad i za zajímavou, ale za tu první bych nejraději panu Paulovi Grignonovi utrh hlavu. Styl vysvětlování jak ve zvláštní škole a navíc celé prezentováno opravdu ošklivým stylem animace. Opět mi nezbývá než odkázat na poutavější Zeitgeisty. 50 %(19.3.2010)

  • zdenny
    **

    Hodnotím třemi hvězdami, protože fenomény zde nastíněné byly objasněny takovým způsobem, že jim musí porozumět i laik. Z druhé strany ale vyplývá určité nebezpečenství v tom, že se nemůžu zbavit pocitu, že primárně je dokument adresován právě laikům a lidem, kteří o ekonomice nad rámec své rodiny moc neuvažují. Proto je jim předkládána jen jedna pravda, která ale určitě není pravdou celkovou. Samozřejmě si dávám (i bez tohoto dokumentu) otázku, proč se neustále ceny (ale i mzdy) zvyšují. Proč prostě nezůstanou na téže úrovni. Kdo mi na tuto mou otázku dá odpověď? A samozřejmě, že žádná odpověď nebude stoprocentně správná a pravdivá, protože ani nemůže být. Existuje mnoho ekonomických teorií, směrů a škol. Každá má odpověď jinou, každá ze svého úhlu pohledu a dle svého přesvědčení pravdivou. Tento dokument je jedním z oněch pohledů. Nic víc, nic méně. V matematice 1 + 1 = 2. V ekonomii nikoli.(16.9.2011)

  • RoBman79
    ***

    Hu, hu, hu! Každopádně zajímavý malý dokument. Jediná věc, která mi na něm více vadila, však byla dost podstatná. Nevím jestli je to dáno mou malou mozkovou kapacitou, nebo rozespalostí na hodině angličtny, ale měl jsem velké potíže všechny ty termíny a souvislosti tak rychle pobírat. Škoda...(15.10.2008)

  • rubik1
    *****

    Jednoducho a polopate podaný dokument takže ho môže pochopiť aj menej inteligentný divák. Niečo podobné ako Zeitgeist: Duch Doby.(13.2.2009)

  • showxman
    ****

    Více než poučné. Tohle by měl vidět každý.(11.2.2011)

  • sator
    **

    Za 1.mě to nebavilo a za 2. jsem to nepobral -nebo obráceně ? :-)(28.2.2011)

  • Angelino
    *

    Ak by cieľom bolo rozpútať spoločenskú diskusiu a načrtnúť, že niečo vo finančnom systéme nie je asi v poriadku, beriem. Som schopný to akceptovať aj ako materiál na trochu lepšie vysvetlenie finančnej krízy, ktorá vznikla práve z kolobehu hypotekárnych úverov, ktoré kryli nehnuteľnosti. Ľudia neboli schopní splácať, tak im nehnuteľnosti zobrali a snažili sa ich predať a keďže takých ľudí bolo veľa, cena nehnuteľností klesala a banky sa začali dostávať do problémov. Ale ani o jedno z toho očividne nejde, pretože to by museli použiť niečím podložené a hodnotné informácie. Tu ide o jednostranný pseudodokument, ktorý nemá ani v najmenšom za cieľ byť objektívny a realisticky popísať situáciu v bankovníctve. Cieľom mi príde snaha ohromiť a vystrašiť ekonomicky neuvedomelých ľudí. Vytvoriť predstavu, že nás zlé veľké banky ovládajú a sú našou hrozbou. Celý systém je zlý. Sloboda je iba naša mylná predstava. Všetko ovládajú ľudia okolo bánk a štáty im kryjú chrbát. Zrušme banky! Netreba ich! Peniaze sú všetkých, dajme ich ľudu a najlepšie všetkým rovnako. A budeme žiť v krásnom utopistickom svete lásky a rovnosti. Mám pocit, že tam sme už boli...(11.11.2009)

  • bidja
    ***

    Dokážu si představit i lepší zpracování, nicméně jakási informační hodnota tu je.(19.1.2009)

  • pecan987
    *****

    Perfektně vysvětleno jak funguje dnešní bankovní systém. Pokud jsem se na to ale nesoustředil, nestíhal jsem zpracovávat informace, kterých bylo v některých částech dokumentu opravdu mnoho a v rychlém sledu. Dokument nám také pustil učitel zeměpisu ve škole, kterému za to děkuji. Mělo by se to zapínat studentům všech škol místo hrozných dokumentů ještě z dob komunismu.(21.12.2009)

  • Perfo
    ***

    ...Místo toho, aby jsme ovládali peníze, tak peníze ovládají nás...smutná ironie...(26.12.2009)

  • Gwin
    ***

    Po faktické stránce není co vytknout, peníze jsou v podstatě vytvářeny z ničeho a proto je jen otázkou času, než se zhroutí světová ekonomika (pokud se výrazně nezmění). Otázkou je, kdy se tak stane a jak tomu zabránit. Pokud se podíváme na zadluženosti jednotlivých států, zatím to vypadá, že první domino spadne v Americe a postupně popadá každá (globalizovaná) ekonomika. Audiovizuální podání těchto informací je ale dost špatné, řekl bych až otřesné. Nepěkné animace, které v první části vzbuzují dojem výukového dokumentu pro 1. stupeň ZŠ (nebo zvláštní školy?), jsou v druhé části dokumentu naštěstí nahrazeny zajímavějšími úvahami na téma co s tím a jak odvrátit katastrofu. Docela mě udivuje komentář od studenta VŠE, který o vzniku peněz nikdy neslyšel. To jste nebrali např. peněžní multiplikátory nebo jak vznikla hypotekární krize? To se učí v 1. semestru na bakalářském stupni...(6.6.2011)

  • Goopy
    *

    hodnotný komentář - Angelino - 1*... Dokument důležitě objevuje něco, co je popsáno v základních ekonomických učebnicích. Druhá půlka se pak snaží příjit s novou myšlenkou finančního řádu - nutno podotkonout, že ultra děravou. Současný finanční systém není dokonalý, ale než nadšeně zbaštíte obsah tohoto filmu, tak zkuste popřemýšlet nad návrhy, které přináší. Jsou o dost horší než je současná situace. Jeslti půjdete do tohoto dokumentu, tak hlavně myslete a nepodléhejte zjednodušení a destruktivní kritice bez vyjádření LEPŠÍ alternativy.(11.6.2011)

  • Gardenboy
    ****

    Zaujímavý a veľmi pravdepodobný pohľad na príčiny finančných a hospodárskych kríz vo svete.Raz to padne definitívne a my sa dosmejeme.(2009) Budem teraz hodnotiť oba diely,pretože nie je tu vytvorený profil pre MAD II.: Nesplnené sľuby. Prvý dieľ po opakovanom vzhliadnutí posúvam na úroveň 5*, druhý, je už trochu zložitejší, častokrát opakuje veci povedané v prvom diely a zároveň aj sám seba, pričom nemám pocit, že by sa výraznejšie posúval ďalej. Inu, téma bola vyčerpaná už v prvomdiely, druhý diel ponúka len širšie súvislosti a viac detailov. Cez to všetko veľmi dobré 3,5*, čiže výsledok sú 4*.(28.9.2009)

  • zaam
    ****

    Nepobral jsem úplně všechno, asi si to budu muset pustit znova, ale je to teda pekelně zajímavé/poučné!(18.11.2010)

  • 2Hitman3
    ****

    Penize, politika a nabozenstvi jsou tri nejhorsi veci na svete. Tento dokument se venuje prvnimu zminenemu, cili penezum. Dozvime se jak a proc vznikly penize a banky, zjistime ze puvodni system fungovani banky je od toho dnesniho naprosto odlisny. Dnesni podoba bankovnictvi byla v minulosti trestana jako lichva a takovyto "bankeri" nejednou skoncili pred katem. Skoda, vzhlem k tomu jakym zpusobem dnes financni svet funguje by se tyto stare rady mely opet zavest..(13.4.2011)

  • Amper01
    *****

    Pokud by všichni (jednotlivci, instituce, státy) uhradili své dluhy, celá planeta zkrachuje, neboť peníze jsou vytvářeny dluhy. Pokud nejsou dluhy, neexistují ani peníze... Perfektní vysvětlení toho, kde se vlastně berou peníze... DOPORUČUJI!(29.2.2012)

  • Freddie99
    ****

    Aspoň jeden dokumentárny film, ktorý by mohol ľuďom trošku otvoriť oči. Ale nemyslím si, že sa to podarí, žiť v tme je také pohodlné....pre neznalú väčšinu.(6.6.2012)

  • Aildrin
    *****

    Povinně bych tento dokument zavedl do ekonomie na základních školách, aby naši potomci viděli jak je celý náš finanční systém postavený nahlavu a zákonitě tak jednou musíme špatně skončit.(24.5.2010)

  • Tichoza
    ****

    Velice zajímavý dokument. Forma by ale mohla byt lepší, sem tam bylo tolik informací, že mi z toho praskala hlava...jiná varianta by možná byla koukat na to a mít trochu nastudováno aby člověk věděl o čem je řeč.(18.2.2009)

  • Dr.Abe
    *****

    Obdova první části dokumentu Zeitgeist Addendum ......v kratší a srozumitelnější formě.....(30.1.2010)

  • GordonCZ
    **

    Dokument o důležitém tématu podaný naprosto nezajímavým a zcestným způsobem. Jako bych se opět ocitl ve školní lavici a koukal na všechny ty povinné dokumentární pořady o ekologii, které vám také nejdříve předloží co nejčernější vizi současného světa a následně nabídnou radikální, ale zdánlivě jednoduché řešení současného stavu a tím i novou vizi následného ráje na Zemi. Skoro jako komunismus nebo reklama na prací prášek.(28.3.2012)

  • lubospoti
    ****

    Přestože je film neuvěřitelně jednoduchý po vizuální stránce, jeho myšlenka je naopak velmi hluboká. Myslím, že úplně každý, kdo ho uvidí, bude nucen se zamyslet nad dnešním světem a systémem ovládaným penězi, které nemají reálnou hodnotu.(6.5.2013)

  • xguru
    *****

    Srozumitelně udělaný dokument o tom, jak nenasytné banky za asistence státu "hospodaří" s penězi a řadový občan je na konci řetězce dluhy sežrán zaživa...(21.3.2009)

  • Olafsson
    *****

    Prosté, jasné, přímé, geniální... K tomu abyste pochopili co to jsou vlastně dnes peníze a na čem je postavený a komu slouží současný globální monetární systém nemusíte být díky tomuto dokumentu génius, stačí průměrná inteligence a otevřená mysl... Jen se nedivte, že ne konci budete nejspíš pěkně nasraní...(22.6.2012)

  • Desmi
    *****

    Poměrně pěkně a hlavně popořadě vysvětlené bankovnictví částečných rezerv. Dokument se věnuje především americké ekonomice, která má PMR 10% (v ČR a Eurozóně jsou to 2%). Ve skrze to ale všechno sedí, jen ty čísla se někdy trochu liší no.. Vzhledem k tomu, že český dokument na toto téma jsem ještě neviděl (což neznamená, že nemůže existovat), tak mohu tento kanadský jen doporučit. Není sice vizuálně podmanivý, ale alespoň vás donutí sledovat to opravdu podstatné. Na kreditu mu přidávají i prolínající se výroky slavných osobností z finanční, politické či jiné sféry.(20.11.2014)

  • michalkop
    ****

    Výborný dokument na problematiku peněz. Z věcného hlediska je správná první polovina filmu: tj. o tom, jak vznikly peníze a jak se vytvořil bankovních systém a na jakých základech funguje. Problém nastává ale ve druhé půli, kde se nám tvůrce snaží podsunout svůj pohled na dvacáté století, ale HLAVNĚ, co je obzvlášť podstatné, jak má fungovat finanční trh. Jeho názor je veeelmi nereálný a mně se zdá jako studentovi ekonomie jako naprostá konina. Kdyby si odpustil těch závěrečných deset dvacet minut o ničem, tak bych tomuto dokumentu mohl dát i pět hvězdiček. Takhle jenom čtyři a to především kvůli vydařenému úvodu.(7.3.2011)

  • ghostwo
    ****

    Film srozumitelně vysvětluje danou problematiku, nicméně mám pocit, že spoustu věcí stejně nechápu a podané informace vyvolávají spoustu dalších otázek.(31.7.2011)

  • SignumVia
    *****

    Jen velice těžko se vám bude hledat důkaz, že co je v dokumentu tak šokujícím a sugestivním způsobem vyloženo, není pravdou. Nota bene když současná "krize" je faktickým důkazem uvedeného... s tímto je dobré shlédnout ještě další "dokumenty" podobého typu... Zeitgeist movie a Zeitgeist Addenum, Loose change apod. Sice vás pak okolí bude vnímat jako paranoiky a konspirátory když se budete snažit hovořit o tom co jste se dozvěděli,ale pro osobní náhled a utváření si obrázku, kterak se věci mají a dějí... v globálnějším a přesahujícím nadhledu... doporučuji...(7.12.2008)

  • Misabarry
    ****

    I. díl lze stopáží promítat ZŠ,SŠ, druhý má těžkopádný začátek, prostředek opakuje díl první, ale pak to celkem jde. Není to nic světoborného, animační forma přístupná pro malé i velké, není to (snad) tak podlézavé jako někt. tendenční dokum., ač citáty si vyberete vždy jak chcete aby to vyznělo, ale celkově je to jako snaha o alespoň kapku k ekon. gramotnosti (jakýchkoli) obyvatel našeho jednoho globálního rybníku kapříků -8) aneb co budem dělat na suchu....(5.3.2011)

  • Katekat
    ***

    Animace se opakují, myšlenky se opakují, autor mluví srozumitelně, ale vzhledem k tomu, že jsem před zhlédnutím tohoto dokumentu viděla Inside Job, tak mě to moc nenadchlo. "Money is a new form of slavery and distinguishable from the old simply by the fact that it is impersonal, there is no human relation between master and slave." Leo Tolstoy(17.9.2011)

  • mirecmt
    *****

    Sila. Kto nevidel nech si to ihneď pozrie a kto už videl, nech si to pozrie ešte raz.(19.4.2013)

  • camomilla
    *****

    Perfektni dokument, ktery se jako napr. jine dokumenty (Zeitgeist) snazi velmi jednoduchou pochopitelnou formou vysvetlit princip fungovani penez a bank. A az to pochopite, tak se nastvete. Jenze jak z toho ven? Diky tomuhle dokumentu si uvedomime, ze jsme vsichni otroci penez a tech, co penize vlastni nebo vyrabeji. Mozna nakonec zacneme zavidet "chudym" lidem, kteri maji jen svou chajdu, pozemek a nejakou tu kravku. K videni s ceskymi titulky zde:http://svetvkostce.cz/dokumentarni-filmy-online/penize-jako-dluh/(9.11.2013)