Dluhů i dlužníku v Česku přibývá. „Nárůst nařízených exekucí je alarmující,“ říká David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni.

Nejčastěji Češi spadnou do dluhů kvůli ztrátě práce, nízkým výdělkům, rozvodu nebo naivitě. Zjistil to průzkum agentury STEM/MARK, zpracovaný k dnešní mezinárodní akci Den bez dluhů.

Podle průzkumu nemá polovina českých domácností žádný systém, jak sledovat výdaje na domácnost.  „Polovina našich klientů nedokáže přesně určit důvod svých finančních nesnází,“ potvrzuje David Šmejkal. I podle něj je příčina v tom, že lidé nevěnují pozornost měsíčním výdajům a nemají žádné finanční rezervy. Pak se snadno dostanou do skluzu ve splácení a původní dluh narůstá o úroky z prodlení, penále a poplatky. Řešení je přitom vcelku jednoduché: Starat se o dluhy včas!

Průzkum: Účty platí ženy

O běžné hospodaření se ve většině domácností starají ženy, které sledují přehled výdajů, sestavují domácí rozpočet a platí účty. Muži se do rodinného hospodaření většinou zapojí, až když se domácnsot ocitne v problémech. Zjistil to průzkum společnosti STEM/MARK. Podle něj mají půjčky, dluhy a věci kolem nich mají v českých domácnostech z poloviny na starosti muži, ve 46 procentech ženy.

Účty a nákupy podle průzkumu platí většinou ženy

Na rodinné nákupy pak lidé vyrážejí bez plánu a nakupují náhodně, co jim padne do oka. S přesným nákupním sezname nakupuje jen třetina lidí, většinou žen.  Ve stresu ze své finanční situace je čtvrtina lidí, především u domácností s nižšími příjmy. A kdo se dostane do dluhů, cítí především strach z následků a zlost na sebe a celou situaci. 

Nejčastější chyby dlužníků

* Podepíšou smlouvu, kterou si nepřečetli nebo které nerozumí

* Uvádějí nepravdivé údaje (např. o svém příjmu)

* Špatně nebo vůbec komunikují s věřitelem

* Problémy řeší pozdě

* Nemají dostatečné finanční rezervy

* Berou si úvěry na splácení předchozích úvěrů

* Přestěhují se a neřeknou věřiteli novu adresu

* Neschovávají si doklady o platbách

7 rad, jak se vyhnout dluhům

1. Vycházejte z možností svého rozpočtu

2. Udělejte si finanční rezervu

3. Porovnávejte nabídky a ceny

4. Pečlivě si u smluv kontrolujte RPSN a sankce

5. Před podpisem smlouvy se s někým poraďte

Při exekucích peníze jen letí, nasčítají se za nejrůznější poplatky, tomu by měl nový zákon zamezit.
6. Věřitele kontaktujte dřív, než vzniknou vážné problémy

7. Nestyďte se vyhledat odbornou radu

Den bez dluhů: Volejte bezplatnou linku!

Své dluhy není schopno splácet čím dál tím více lidí. Právě na problémy s dluhy upozorňuje dnešní akce Den bez dluhů, která nabízí informace, rady a pomoc při otázkách dluhů.

Se svými dluhy se můžete poradit na bezplatné Horké lince. Volat můžete ve všední dny od 8 do 18 hodiny na číslo 800 720 100.

Poradna při finanční tísni

Bezplatné rady a konzultace zadluženým nabízí už několik let Poradna při finanční tísni. Specializuje se na vyhotovení návrhů na oddlužení – osobní bankrot. Na bezplatnou linku 800 722 722 je možné volat každé pracovní pondělí od 8.30 do 11.30 a od 13.30 do 17.30.

Více informací, jak bojovat s dluhy najdete ZDE