недеља, 22.01.2017. ✝ Верски календар € Курсна листа
Последња измена 21:40

Избеглице – наручени радници

Европи је потребно чак 1,8 милиона радних миграната годишње
Аутор: Владимир Тодорићчетвртак, 08.09.2016. у 08:15
(Фото Ројтерс)

Европа је континент са најстаријим становништвом. Просечна старост становника ЕУ данас је 42 године, док ће, са садашњом стопом рађања од 1,5, према прогнозама, 2050. износити 46. Док ће планета 2050. повећати укупан број становника за две-три милијарде, у Европи ће се тај број смањити у односу на данашњи (само у Немачкој за шест милиона). Иако разлог старења становништва у Европи не треба тражити у ниском животном стандарду, напротив, смањење радне снаге ће имати негативан утицај на економске прилике. Податак да ће 2050. године више од 70 одсто становника ЕУ бити економски зависно (становништво испод 18 и преко 65 година) одавно је већ узбунио политичку елиту континента.

Одакле је могуће црпети нове изворе радне снаге? Као и увек у историји, радна снага је била врста увозне робе; није битно да ли су то били ратни заробљеници, робови, Турци у Немачкој, Индијци у Британији, Румуни у Србији или можда избеглице у милионским бројевима. Суоченој с растом радне снаге у САД (због миграције) и Азији, Европи је потребно чак 1,8 милиона радних миграната годишње. Супарнички однос главних светских економија се чини таквим системом који је осуђен на стални антагонизам и такмичење у конкурентности преко срозавања вредности људског рада. Глобална економија је срушила границе и заштите међу државама, али нас није начинила партнерима него ривалима који гледају како да сопствену корист направе на штету другога. „Zero-sum game”, игра у којој постоји само један победник.

Упознати смо са праксом европских и америчких компанија да селе производњу у земље попут Камбоџе, Вијетнама или Пакистана, где стотине хиљада радника, укључујући и децу, раде у нељудским условима по цени трошка биолошког преживљавања појединца. То је модерно ропство где постоји привид пристанка, тј. добровољности радника на „прихваћени“ посао, како неки лицемерно тврде. Међутим, велики број послова у западним економијама није могуће преселити; неко мора да ради на скелама, да чисти улице, да пере тањире или да буде портир у тржном центру. Овакви послови су у Немачкој, Француској, Белгији или Британији већ деценијама резервисани за имигранте, углавном из Азије или Африке. Не само да су послови резервисани за њих него су и делови градова исто тако одређени за њих – Нојкелн у Берлину, Жанвилије у Паризу, Моленбек у Бриселу или источни Лондон. Они су ту да би радили нискостручне послове које „локалци“ углавном не желе, и то углавном испод прописане минималне цене рада.

Интерес капитала је да снизи цену рада како би се профит повећао и то јесте био главни разлог „увоза“ миграната у Европу који су „пристајали“ да раде по неколико пута нижој цени рада него домаћи држављани. Иза свега тога је стајала свесна одлука политичара, тј. привреде земаља попут горенаведених. У чињеници да је само Немачка у последњој години примила милион избеглица пре би требало тражити интерес него солидарност и филантропију „mutti“ канцеларке Ангеле Меркел. Док је за „редовне“ раднике закон загарантовао 8,5 евра на сат, за милион тражилаца азила предвиђени су послови од евра на сат. Док ће многи рећи да је то фер јер азилант не плаћа за смештај, комуналије и храну, чињеница је да ће свака компанија, за осам пута мање пара, пре запослити неког Сиријца него Немца који ће онда бесан гласати за растућу неонацистичку странку АфД. То је управо оно што се десило прошле недеље на регионалним немачким изборима када је АфД освојио 22 одсто као и што је имиграција била главни разлог „брегзита” али и давног неуспелог француског референдума о европском уставу из 2004 (сетимо се „пољских водоинсталатера“). Међутим, овде као што смо већ рекли нема добровољности, тј. „пристајања“ миграната на понуђене услове живота и рада, али нема ни „пристајања“ на саму миграцију, тј. чин доласка у страну земљу. То је одувек зависило од воље земље пријема, што се показало доношењем политичке одлуке о „затварању балканске руте“. Мигранти су објект а не субјект у целој овој причи. Да су били субјект никада им земље не би биле разрушене.

Кратковида економска логика повећања конкурентности науштрб социјалне „државе благостања“ довела је до почетка краха европског пројекта, раста ауторитаризма и екстремизма уз све мањи значај ЕУ на светској политичкој сцени. Модерно ропство се дешава пред нашим очима (у Србији такође – „Јура”, „Геокс”, „Голден лејди” итд) а јавност и медији у актима експлоатације („refugees welcome“) виде акте милосрђа. Нема суштинске разлике између извоза прекарних послова у Србију или увоза прекарних радника у Немачку. Као што је колонијализам имао своје тзв. економско оправдање (неопходност ради тржишног парирања ривалу у приступу сировинама) које је у стварности довело до међусобног уништења, тако ће и неоколонијализам, са пресељеним индустријама и увезеним радницима, довести до ратова у земљама порекла радника и неуспеха модела културне и политичке интеграције у земљама „увозницама“.

Центар за нову политику


Коментари10
39170
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.

Farsa
Ratovi se izazivaju, podsticu spolja, da bi se osiromasila a onda eksploatisala zemlja pogodjena ratom. To je samo jedan aspekt rata. Ipak su ljudi najvrednije sto jedna zemlja ima. Ratom se dobija jeftina radna snaga, bilo da su u pitanju obrazovani ili manje obrazovani ljudi. Oni ce raditi za mnogo manje para nego radnici na Zapadu. I radice vise, bolje, trpece sve, samo da ih ne vrate tamo gde je rat. Kad se rat zavrsi, strane firme ce u toj ratoj razorenoj zemlji opet dobiti radnu snagu koja ce biti srecna da radi za minimalac, pri tom ce oni koji su taj rat i izazvali prikazivati sve to kao da pomazu, obnavljaju, opustosenu zemlju, pri tom jos toboze uvode demokratiju u njoj!
ZARIJE BULATOVIC
Pravi razlog je ekonomistima poznat decenijama. Pravi i prirodni saveznik velikom kapitalu je radikalni islam. Radna snaga podredjena verskim poglavarima, bez pratećih troškova, školovanja, lečenja, kulture, bez prava na sindikalno organizovanje itd. Samo se čekao pravi pogodan trenutak, uostalom i toliko popularizovani protenstatizam je jednako tretirao svoje sledbenike i omogućio industrijsku revoluciju. A trenutak je došao kada više nema slobodnih i bespomoćnih regiona u svetu koji se mogu eksploatisati, red je i na gradjane nekadašnjih kolonijalnih sila.
švajcarski penzioner
e moj crni boško. ti ili nikada nisi video nekog našeg gastarbajtera ili pripadaš grupi onih koje si opisao.
Бошко
Најзад да макар Политика (за разлику од свих осталих медија који промовишу "страх од миграната") објави текст, којим се јасно објашњава разлог "толике миграције". Немачки "привредни бум" је почео увозом јефтине радне снаге из Турске, Пољске и протераних незапослених из Југославије током 60тих. После "пада берлинског зида" Немачка је направила први "талас миграната" са Балкана али неуспешно. Избеглице из Југославије (а касније и из земаља бившег "варшавског уговора") који су одрасли у "сретном социјализму" на "учи сине да не мораш да радиш" "радио не радио свира ти радио" "нико не може да ме плати тако мало, колико ја могу мало да радим", показали су се као тотално неадекватна радна снага за немачку. Зато се немачка и спрема да протера стотине хиљада "избеглица" назад у бившу југославију "проглашавајући" балканске "банана државе" "сигурним земљама". Јасан је Немачки план да се најквалитетнија "мигрантска радна снага" усели у Немачку а "шкарт вишак" "расподели" по "чланицама еу"
belen
Nemački privredni bum, bez navodnika, potiče iz mnogo ranijeg perioda od onog koji navodite, a njegova tajna se sastoji u samim Nemcima, njihovom duhu, znanju, vrednoći, organizaciji, sposobnosti. Krajem 19.veka Nemačka je po razvoju prevazišla i V.Britaniju, Španiju, Portugal, Francusku, zemlje koje su vekovima imale kolonije i samo ih "pljačkale". Nemci sve do kraja 19.veka kolonije nisu ni imali, a bolje bi prošli da se njima nisu ni zamajavali; Kako to da su prešli u razvoju sve ovo zemlje još u 19.veku, a nisu ni imali jeftinu radnu snagu iz 1960-ih, to mi nikako da shvatimo ili priznamo.
Препоручујем 24
ТОБ
Честитке свима у редакцији који су дозволили да напокон кажете истину! Анализа је веома добра, али се не бих сложио са закључцима. Оно што се дешавало са радницима у Енглеској средином деветнаестог века, догађа се сада у Кини, Бразилу, Индији... Економски закони су неумољиви, "држава благостања" је утопија, колонијализам је непобедив, десница не може победити, најокрутнија експлоатација радника је неизбежна, све док се свуда у свету не оствари материјално благостање.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Почетна / Погледи /

Архива Импресум О нама Контакт Претплата Оглашавање Правила коришћења Бизнис Клуб

Пријавите се на нашу маилинг листу

* Обавезна поља